MAKSUTTOMIA EXTRA-KURSSEJA
MEDIA, TIETO- JA
VIESTINTÄTEKNIIKKA
011103463 Aikuisten musikaalinen
animaatiotyöpaja
pe 11.9. klo 17.00-20.15 ja
la-su 12.-13.9. ja 19.-20.9.2020
klo 10.00-13.00
LAHTI, Taikan opetustila, Sammonk. 8
20 t, 24 €
Johanna Kivelä ja Hannu Marjamäki
30350130 Tietoturva-tietoisku
to 16.9.2020 klo 17.00-18.30
Verkossa Petri Kiiskinen
8
Tule tutustumaan, innostumaan, osallistumaan!
EXTRA-kurssit ovat maksuttomia makupaloja ja
korvauksia kevään keskeytyneestä opetuksesta.
ILMOITTAUDU mukaan 11.8. alkaen netissä,
puhelimitse tai Lahti-Pisteessä.
8
01120364 Everyday English Starter,
kappaleet 6-7 (perustaso A1.1)
to 18.45-19.50, 3.9.-15.10.2020
LAHTI, AKK, luokka 104, Tarja Ahde
01120373 Puhutaan tankeroenglantia
(perustaso A2)
ma 15.00-16.30, 26.10.-30.11.2020
LAHTI, AKK, luokka 215, Emilia Kotila
01120459 Alltagsleben heute in
deutschsprachigen Ländern
(perustaso A2-keskitaso B1)
la 21.11.2020 klo 10.00-13.15
LAHTI, AKK, luokka 103, Birgit Schulz
01120546 Découvrons la Suisse -
Sveitsistä kertova luento ranskan kielen
harrastajille
la 19.9.2020 klo 11.00-12.30
LAHTI, AKK, luokka 102
01120547 Lauantairanskaa (keskitaso B1-B2)
la 26.9.-10.10.2020 klo 11-12.30
LAHTI, AKK, luokka 102, Ingrid Toivainen
01120721 ¡Ven a conocer Argentina!
pe-la 6.11.-7.11.2020, pe 18.00-20.30, la
11.00-14.15
LAHTI, AKK, luokka 103
Brenda Luukkanen
01129809 Matkalla Japanissa
pe-la 9.10.-10.10.2020
pe 17.00-19.30, la 10.00-13.15
LAHTI, AKK, luokka 103, Yoko Taipale
04120202 Ruotsin aktivointi ja kertaus,
jatko (perustaso A2- keskitaso B1)
ma 18.00-19.30, 31.8.-5.10.2020
HOLLOLA, Heinsuon koulu, lk A213
Kirsi Ontronen
04120618 Venäjän kaunokirjoituskurssi
ma 18.00-19.30, 2.11.-30.11.2020
HOLLOLA, Heinsuon koulu, lk A213
Kirsi Ontronen
011103321 Tule tutustumaan
posliininmaalaukseen ja lasitöiden
tekemiseen
pe 28.8.2020 klo 16.00-18.30
LAHTI, AKK, luokka 109
Soili Kääriäinen ja Tuija Niemeläinen
011103112 Akvarelli-iltapäivä
pe 28.8.2020 klo 14-16.45
LAHTI, AKK, ateljee 207, Leila Kaltiainen
011103126 Maisemamaalaus ja -piirustus
ma 24.8.2020 klo 10.00-12.30
LAHTI, Vesijärven maisemissa
Egor Robenko
011103127 Maisemamaalaus ja -piirustus
ma 24.8.2020 klo 17-19.30
LAHTI, Vesijärven maisemissa
Egor Robenko
011103128 Maisemamaalaus ja -piirustus
ti 25.8.2020 klo 10-12.30
LAHTI, Vesijärven maisemissa
Egor Robenko
011103129 Maisemamaalaus ja -piirustus
ti 25.8.2020 klo 17-19.30
LAHTI, Vesijärven maisemissa
Egor Robenko
011103158 Suomen luonnon päivä:
Maisemamaalaus ja -piirustus
la 29.8.2020 klo 14.30-17.15
LAHTI, Nastolan maisemissa
Egor Robenko
031103105 Maisemamaalaus ja -piirustus
ke 26.8.2020 klo 13.30-16
ASIKKALA, Vääksyn maisemissa
Egor Robenko
031103106 Maisemamaalaus ja -piirustus
ke 26.8.2020 klo 17.15-19.45
ASIKKALA, Vääksyn maisemissa
Egor Robenko
031103302 Posliininmaalaus
ti 25.8.2020 klo 17.15-20.30
ASIKKALA, Aurinkovuoren koulu
Soili Kääriäinen
041103111 Akvarelli-ilta
ti 25.8.2020 klo 18-20.30
HOLLOLA, Opiston opetustila, lk 1
Leila Kaltiainen
041103113 Maisemamaalaus ja -piirustus
pe 28.8.2020 klo 12.30-15
HOLLOLA, Messilän maisemissa
Egor Robenko
041103114 Maisemamaalaus ja -piirustus
pe 28.8.2020 klo 16.30-19
HOLLOLA, Messilän maisemissa
Egor Robenko
041103304 Tiffany- ja sulatuslasityöt
to 3.9.2020 klo 17.15-20.30
HOLLOLA, Opiston opetustila, lk 1
Tuula Valkjärvi
061103103 Suomen luonnon päivä:
Maisemamaalausta Huovilanpuistossa
pe-la 28.8.-29.8.2020
pe 17.00-19.15, la 11.00-14.30
KÄRKÖLÄ, Huovilanpuisto
Satu Loukkola
061103302 Tiffany- ja sulatuslasityöt
la 5.9.2020 klo 10.00-15.00
KÄRKÖLÄ, Opintien koulu, kuvataidelk
Tuula Valkjärvi
091103105 Suomen luonnon päivä:
Maisemamaalaus ja -piirustus
la 29.8.2020 klo 10.15-13.00
ORIMATTILA, Orimattilan maisemissa
Egor Robenko
091103112 Kuvataide-ilta
ke 26.8.2020 klo 17.15-20.
ORIMATTILA, Kulttuuritalo, taideluokka
Leila Kaltiainen
091103113 Kuvataide, iltapäivä
ma 31.8.2020 klo 14.15-17
ORIMATTILA, Kulttuuritalo, taideluokka
Leila Kaltiainen
091103302 Tiffanytyöt
la 11.10.2020 klo 10.00-15.00
ORIMATTILA, Kulttuuritalo, taideluokka
Tuula Nokkonen
091103314 Posliinin- ja lasinmaalaus
la 29.8.2020 klo 10.00-14.15
ORIMATTILA, Järvikunnan koulu
Tuula Nokkonen
091103315 Posliininmaalausta ja muuta
mukavaa, Artjärvi
ma 31.8.2020 klo 11.00-14.15
ORIMATTILA, Artjärven ent. kirjasto
Tuula Nokkonen
101103102 Suomen luonnon päivä:
Maisemamaalausta-Landskapsmålning på
Finska naturens dag
la 29.8.2020 klo 10-15
PADASJOKI, Padasjoen opistotalo
Peter Damlin
101103302 Tiffany- ja sulatuslasityöt
ke 2.9.2020 klo 17.00-20.15
PADASJOKI, Padasjoen opistotalo
Tuula Valkjärvi
301103101 Länsimaisen taiteen
historia-luentosarja
ma, ke, to ja la 24.8.-29.8.2020
klo 18.00-19.30
Verkossa Sari Koivuaho
011104183 Saumurilla pipo ja tuubihuivi
pe 4.9.2020 klo 16.30-20.30
LAHTI, AKK, luokka 210
Heidi Kemppainen
011104381 Unisieppari
ma 31.8.2020 klo 17.00-20.15
LAHTI, AKK, luokka 105, Jaana Kyllinen
011104382 Solmukoruja
ti 1.9.2020 klo 17.00-20.15
LAHTI, AKK, luokka 105, Jaana Kyllinen
011104383 Origami-taittelua
ke 2.9.2020 klo 17.00-20.15
LAHTI, AKK, luokka 105, Jaana Kyllinen
011104384 Solmeilupaja, Nastola
ma 24.8.2020 klo 16.30-20.45
LAHTI, Rakokiven koulu
Anne-Mari Savikko
011101123 Vissi d´arte- luentoja
oopperoista
pe 17.30-19.00, 4.9.-9.10.2020
LAHTI, AKK, pieni luentosali
Jukka Saarman
011101267 Tule musisoimaan yhdessä!
ke 12 - 13, 2.9.-7.10.2020
LAHTI, Ahtialan seurantalo
Silvia Luippunen
041101225 Soivat putket -orkesteri
la 10.00 - 11.30, 5.9.-3.10.2020
HOLLOLA, Salpakankaan koulu
Marko Kemppi
01110207 Tutustu improon (aamupvä)
ma 31.8.2020 KLO 10.00-12.30
LAHTI, AKK, musiikkil. 206
Tytti Jäppinen
01110208 Tutustu improon (iltapvä)
ma 31.8.2020 klo 13.00-15.30
LAHTI, AKK, musiikkil. 206
Tytti Jäppinen
01110209 Tutustu improon (ilta)
pe 11.9.2020 klo 18.00-20.30
LAHTI, AKK, auditorio
Tytti Jäppinen
Liikunnan starttiviikko 31.8.-6.9.2020
LAHTI
018301159 Superseniorimiesten
kuntojumppa
ma 31.8.2020 klo 09.30-10.30
AKK, liikuntatila 115
Laura Eifflaender
018301160 Superseniorinaisten
kuntojumppa
ma 31.8.2020 klo 10.30-11.30
AKK, liikuntatila 115
Laura Eifflaender
018301161 Eläkeläisten kuntojumppa
ma 31.8.2020 klo 12.00-13.00
AKK, liikuntatila 115
Laura Eifflaender
018301162 Kuntojumppa ja kehonhuolto
ma 31.8.2020 klo 18.00-19.30
Wellamo, Sammonkatu 8, lk 405
Raisa Pusenius
018301163 Toiminnallinen treeni
ti 1.9.2020 klo 17.00-18.00
Wellamo, Sammonkatu 8, lk 405
Niina Hujanen
018301164 Selätä selkäkipu
ke 2.9.2020 klo 16.15-17.00
AKK, liikuntatila 115
Merja Palomäki
018301191 Kuntojumppa
ke 2.9.2020 klo 18.00-19.00
Wellamo, Sammonkatu 8, lk 405
Minna Lindevall
018301192 Keskipäivän kevyt
välinejumppa
pe 4.9.2020 klo 12.00-13.00
Wellamo, Sammonkatu 8, lk 405
Merja Palomäki
018301193 SuomiMies jumppa
pe 4.9.2020 klo 17.00-18.00
Wellamo, Sammonkatu 8, lk 405
Laura Eifflaender
018301260 Lavis-lavatanssijumppa®
ti 1.9.2020 klo 16.00-17.00
AKK, liikuntatila 115
Anne-Mari Lehtinen
018301261 FunDance
ti 1.9.2020 klo 17.00-18.00
AKK, liikuntatila 115
Anne-Mari Lehtinen
018301262 Senioritanssi jatko
to 3.9.2020 klo 9.30-11.00
LAHTI, AKK, liikuntatila 115
Enni Lähdetluoma
018301263 Tutustu sirkukseen
to 3.9.2020 klo 15.00-16.00
AKK, liikuntatila 115
Erja Huovilainen
018301264 Afrotanssi
to 3.9.2020 klo 17.30-19.00
AKK, liikuntatila 115
John Jackob Mluge
018301265 Afrobeat
to 3.9.2020 klo 19.00-20.00
AKK, liikuntatila 115
John Jackob Mluge
0183013170 FootMob
ma 31.8.2020 klo 14.45-15.45
LAHTI, AKK, liikuntatila 115
Kimmo Vainio
0183013171 Health qigong
ma 31.8.2020 klo 16.00-17.00
Wellamo, Sammonkatu 8, lk 405
Markus Korpi-Hallila
0183013172 Taiji
ma 31.8.2020 klo 17.00-18.00
Wellamo, Sammonkatu 8, lk 405
Markus Korpi-Hallila
0183013173 Vinyasa flowjooga
ma 31.8.2020 klo 16.30-17.45
LAHTI, AKK, liikuntatila 115
Linda Sjöholm
0183013174 MOBILITY - liikkuvuustunti
ma 31.8.2020 klo 19.15-20.15
AKK, liikuntatila 115
Kimmo Vainio
0183013175 Miesten Jooga
ma 31.8.2020 klo 19.30-20.45
Wellamo, Sammonkatu 8, lk 405
Jochen Kröneck
0183013176 Iloa joogasta A
ti 1.9.2020 klo 10.00-11.30
AKK, liikuntatila 115
Opettaja avoin
0183013177 Jooga mix
ti 1.9.2020 klo 15.45-16.45
Wellamo, Sammonkatu 8, lk 405
Mia Kröneck
KIELET
KUVATAIDE JA MUOTOILU
KÄSITYÖ
MUSIIKKI
TEATTERI- JA SANATAIDE
LIIKUNTA, TANSSI JA TERVEYS
EXTRA
EXTRA
EXTRA
EXTRA
EXTRA
EXTRA
Tarkemmat tiedot ja ilmoittautumiset www.opistopalvelut.fi/wellamo-opisto